Ako si vybrať tie správne dvere? – 1. Časť – VCHODOVÉ DVERE - Almik - Tieniaca technika, kvalitné okná a dvere

Ako si vybrať tie správne dvere? – 1. Časť – VCHODOVÉ DVERE

Kým pri výbere exteriérových dverí pozeráme predovšetkým na ich funkčné parametre, pri tých interiérových potrebujeme zohľadniť viacero ďalších kritérií. V opačnom prípade sa nám môže stať, že si časom uvedomíme, ako veľmi sa do nášho domu či bytu vôbec nehodia. Možno ste nikdy nepremýšľali nad tým, na čo všetko by sme sa pri výbere dverí mali sústrediť a práve preto sme pre vás pripravili malú pomôcku.

Hlavným účelom vchodových (exteriérových) dverí je, aby spĺňali čo najviac bezpečnostných kritérií. Vďaka tomu sa vo svojom príbytku budeme cítiť bezpečne za každých okolností. V prípade interiérových dverí je však situácia trošku iná. Pri nich je bezpečnostné zabezpečenie skôr druhoradé a to, na čo by sme sa mali zamerať je, aby sa do nášho interiéru hodili čo najlepšie, či už dizajnovo, ale aj štýlom ich používania, otvárania, druhom materiálu a podobne. Poďme teda pekne po poriadku.

VCHODOVÉ (EXTERIÉROVÉ) DVERE

NAJSKÔR MATERIÁL

Jednou z najdôležitejších vlastností vchodových dverí je, aby boli odolné voči vonkajším vplyvom, čomu je potrebné prispôsobiť aj materiál, z ktorého sú vyrobené. Najčastejšie sa pritom stretávame s drevom, plastom alebo hliníkom. Každý z týchto materiálov má pri správnom opracovaní výborné izolačné vlastnosti, preto jediné, podľa čoho sa potrebujete rozhodnúť je, či chcete za každú cenu zostať v prírodnom vzhľade alebo vám nevadí ani plast či hliník. Každopádne, aj umelým materiálom dnes viete darovať drevené prevedenie a navyše, starostlivosť o plastové a hliníkové dvere je o niečo jednoduchšia.

HLAVNE BEZPEČNE

To, čo by vám vchodové dvere mali poskytnúť, je rozhodne bezpečnosť. Dnešné technológie sú v tomto smere už naozaj na vysokej úrovni, preto sa nemusíte báť, že by niečo zlyhalo. Máte možnosť vybrať si bezpečnostné prevedenie nie len samotného kovania dverí, ktoré súvisí s uzamykateľnými bodmi a s bezpečnostnou vložkou. K dispozícii sú dnes aj bezpečnostné krídla dverí a zárubne, preto si treba ujasniť, čo všetko od vchodových dverí v rámci bezpečnosti požadujete a stanoviť si tak parametre pri ich výbere.

DÔLEŽITÝ JE AJ VZHĽAD

Pri výbere vchodových dverí treba myslieť aj na ich vzhľad. V prípade, že máte dom, ich farbu a opracovanie by ste určite mali prispôsobiť oknám, vďaka čomu vytvoríte dojem jednotnosti a prepojenosti jednotlivých viditeľných prvkov. Ak ste teda pri inštalácii okien zvolili imitáciu dreva, rovnaký materiál by ste mali voliť aj pri výbere dverí. Potom je už len na vás, či zvolíte dvere plné alebo také, ktorých súčasťou je aj sklená výplň. Nezabúdajte však, že v takomto prípade prichádzate o kúsok súkromia. Napriek využitiu rôznych druhov skla, ako napríklad Silvit, Satinato, Magera či Konfeta, ktoré nedovolia vidieť dovnútra príbytku, je tu riziko, že minimálne vaše obrysy budú viditeľné aj z vonku. Na druhej strane však takéto dvere vyzerajú naozaj veľmi pekne a štýlovo, a navyše, skvele presvetlia vstupnú časť domu.

Ak sa pri výbere dverí budete riadiť týmito pravidlami, nemáte čo pokaziť. Napriek tomu je vždy jednoduchšie, ak o radu požiadate odborníkov, nakoľko niekedy treba výber dverí riešiť individuálne v závislosti od typu stavby a tiež energetickej náročnosti. Preto neváhajte a príďte si pre radu priamo ku nám. Radi vám pomôžeme s výberom tých správnych dverí, ktoré vám ušijeme na mieru. www.almik.sk