Výber vhodného produktu tieniacej techniky nie je jednoduchý. Každý produkt je špecifický, charakteristický osobitými vlastnosťami, a teda určený aj na konkrétne riešenie pri zariaďovaní bývania či záhrady. Práve preto by sme pri výbere tieniacej techniky nemali našu pozornosť upriamovať len na jej vzhľad, ale mali by sme si všímať najmä vlastnosti a výhody, ktoré nám poskytuje. V opačnom prípade by sme už po krátkom čase ich používania zistili, že spokojnosť s produktom by nemusela byť taká, akú sme očakávali.
Poznanie výhod jednotlivých produktov tieniacej techniky je často kľúčovým faktorom pri jej výbere, zároveň však aj predpokladom pre dosiahnutie vyššej spokojnosti jej užívateľa. Prvým predpokladom pre správny výber však je, aby sme mali jasno v tom, čo vlastne hľadáme. Uprednostňujeme výhodnú cenu, štýlový vzhľad či jednoduchú manipuláciu? Až po zodpovedaní si tejto otázky sa nám začnú možnosti výberu tieniacej techniky zužovať a my nájdeme tú, ktorá bude plne vyhovovať našim požiadavkám. Aké sú teda výhody jednotlivých druhov tieniacej techniky?
Vonkajšie žalúzie patria medzi najvyužívanejšie druhy vonkajšej tieniacej techniky. Sú určené prevažne do priestorov, v ktorých chceme vytvoriť silnejšiu izoláciu od vonkajšieho prostredia. Kým v zime zabraňujú úniku tepla smerom von, v lete ho zas nevpustia dnu. Okrem tepelnej izolácie sú aj izoláciou zvukovou. Vo veľkej miere tlmia zvuky a hluk prichádzajúci z ulice, či dokonca z frekventovaných ciest, ktoré sú častým narušiteľom súkromia. Vonkajšie žalúzie zabezpečujú aj fyzickú ochranu samotného okenného skla – chránia ho pred nepriaznivými prejavmi počasia, napríklad, pred silnými búrkami či padajúcim ľadovcom.
Výhodou vonkajších žalúzií je, že umožňujú regulovať množstvo svetla, ktoré do nášho príbytku vpustíme. Ich lamely je možné natočiť tak, aby sme prudké lúče slnka odrazili, no zároveň nám zostane dostatok denného svetla, vďaka ktorému vieme bez problémov fungovať aj ak ich máme počas dňa zatiahnuté.
Ak si chceme užiť letné dni vonku na terase, je vhodné myslieť na to, aby sme sa chránili voči silnému slnku. Najvhodnejšou tieniacou technikou je v tomto prípade markíza, ktorá šikovne prekryje aj väčšie vonkajšie plochy. Vďaka hliníkovej konštrukcií a kvalitnému materiálu prekrytia nás poteší hlavne svojou technickou spoľahlivosťou, ale aj štýlovým prevedením. Okrem základných vzorov si totiž môžeme vybrať z rôznych druhov moderného prevedenia, ktoré môžeme plne prispôsobiť našim požiadavkám. Z hľadiska technických parametrov je k dispozícii buď manuálne, alebo elektrické ovládanie, ktoré je vzhľadom na vyššiu hmotnosť celkovej konštrukcie, rozhodne bezpečnejšou voľbou.
Z hľadiska funkčnosti sú vonkajšie rolety veľmi podobné vonkajším žalúziám. Aj rolety totiž slúžia na reguláciu svetla prichádzajúceho do miestnosti z vonkajšieho prostredia, aj keď neposkytujú až takú variabilitu ako samotné žalúzie. Kým žalúzie sú zložené z viacerých, na seba nadväzujúcich lamiel umožňujúcich slnečné prúdenie, roleta je vyrobená z jedného kusu tieniaceho materiálu. Kvôli tomu ňou svetlo regulujeme len čiastočne. Jednoliatosť tieniaceho materiálu však, na druhej strane, prináša lepšie izolačné vlastnosti. Ak roletu zatiahneme, dosiahneme dokonalú ochranu pred hlukom, chladom, teplom a aj svetlom. Dokonca ňou v miestnosti vytvoríme úplnú tmu, čo by sa nám so žalúziami určite nepodarilo.
Zvislé fasádne clony predstavujú modernejšiu alternatívu vonkajších žalúzií a vonkajších roliet. Fungujú na princípe klasickej, látkovej interiérovej rolety, avšak materiál, z ktorého sú vyrobené, je ďaleko odolnejší voči vonkajším vplyvom či nepriazni počasia. Veľkou výhodou fasádnych clôn je, že sa svojou funkčnosťou dajú prispôsobiť predstavám zákazníka. Je len a len na nás, či si vyberieme materiál, ktorý nám umožní úplné zatmenie miestnosti, alebo radšej siahneme po perforovanom prevedení, ktorým docielime súkromie, a zároveň budeme mať prehľad o tom, čo sa vonku deje.
PERGOLY A TIENENIE ZIMNÝCH ZÁHRAD
Ďalším typom vonkajšej tieniacej techniky je tzv. pergolový systém. Ten je najčastejšie využívaný ako spôsob nielen prekrytia terás a balkónov, ale zároveň aj ich bočného tienenia. Výhodou je, že priestor, ktorý plánujeme pergolou prekryť, nemusí byť nutne spojený s domom, kľudne sa môže jednať aj o samostatne stojaci priestor na záhrade.
Konštrukcia pergoly je vďaka ideálnym vlastnostiam materiálu najčastejšie vyrobená z hliníka. Časti prekrytia sa pritom vyrábajú z rôznych odolných materiálov – jedným z nich je aj lexan, ktorý sa vyznačuje veľmi dobrými izolačnými vlastnosťami. Pergolový systém by sme však mohli zaradiť ku komplexnejším riešeniam tieniacej techniky. Okrem samotného tienenia umožňuje, napríklad, aj zavedenie odvodňovacieho systému či montáž osvetlenia, vďaka ktorým sa z našej terasy vytvorí priestor vhodný na trávenie času počas celého roka, bez ohľadu na počasie.
Bez tohto užitočného pomocníka sa počas leta zaručene nezaobídeme. Sieťky proti hmyzu však nemusia nutne slúžiť len ako ochrana pred nechcenými návštevníkmi, pretože oj ony obsahujú čiastočnú schopnosť tienenia. Ak bývame, napríklad, v staršom dome, ktorý si vďaka starým, hrubým múrom udržiava prirodzene nízku teplotu, tak je celkom pochopiteľné, že slnečné lúče sú u nás vítané. Práve v takomto prípade môžu byť sieťky proti hmyzu vhodným typom tieniacej techniky. Ostré slnečné lúče čiastočne otupia, zároveň im však nijako nezabránia v preniknutí do jednotlivých miestností.
Kým vonkajšie žalúzie poskytujú akúsi bariéru pred vonkajším prostredím, tie vnútorné slúžia skôr na reguláciu svetla prenikajúceho do miestností. Patria medzi najvyužívanejšie druhy vnútornej tieniacej techniky a obľúbené sú vďaka skvelej cenovej dostupnosti, a zároveň jednoduchej následnej údržbe. Vďaka prepracovanosti dnešných materiálov sú navyše veľmi lákavým doplnkovým prvkom. Okrem klasických hliníkových materiálov sú už k dispozícií aj modely vyrobené z prírodných materiálov, dreva či bambusu, ktoré dokážu dodať interiéru pravý šmrnc.
Účinné interiérové tienenie môžeme dosiahnuť aj vďaka látkovým tienidlám. V tomto prípade máme na mysli najmä vertikálne žalúzie a klasické, látkové rolety. Obe patria, síce k starším, ale ešte stále k obľúbeným typom vnútornej tieniacej techniky. Výhodou vertikálnych žalúzií je, že dokážu zatieniť aj veľké plochy presahujúce okenný priestor. Kým donedávna boli vyhľadávané najmä kvôli jednoduchej manipulácii, dnes sa stávajú voľbou predovšetkým kvôli svojmu dizajnérskemu prevedeniu. Šikovne dokážu prekryť aj celú stenu, vďaka čomu dostane každá miestnosť, úplne iný vzhľad. Okrem toho sa čoraz častejšie používajú aj na provizórne predelenie miestností, vďaka čomu môžeme, napríklad, časť nevyužitej veľkej spálne využiť ako samostatnú pracovňu.
Rolety sú z hľadiska funkčnosti veľmi podobné vnútorným žalúziám. Tak isto slúžia na reguláciu svetla a ako druh tieniacej techniky ideálne poslúžia dokonca aj v prípade strešných okien. V porovnaní s klasickými žalúziami sú rozhodne výraznejším dizajnérskym prvkom, kde sa dá dokonale pohrať s výberom materiálu, farebného prevedenia či dokonca možnosťami podsvietenia.
Ďalším z moderných typov tieniacej techniky sú aj okenné fólie. Tie sa však zväčša používajú len na veľkoplošné okenné tabule, cez ktoré prúdi do miestností až neprirodzene veľa svetla. Vo veľkej miere sa využívajú najmä v prípade kancelárskych a obchodných priestorov. Tu je totiž, okrem účinku, veľmi zaujímavá aj komerčná stránka, nakoľko fólie je možné vyrobiť na mieru nielen podľa rozmerov okna, ale aj podľa grafických predpokladov.
Dúfame že sme vám poskytli užitočné informácie a že odteraz budete mať v tieniacej technike trocha jasnejšie. Ak by ste potrebovali akúkoľvek radu, sme tu pre vás. www.almik.sk