Čo je dôležité pri výbere okien? - Almik - Tieniaca technika, kvalitné okná a dvere

Pri zaobstarávaní si nového bývania, či pri rekonštrukcii toho súčasného, sa rozhodovaniu o výbere okien určite nevyhneme. Napriek tomu, že mnohí z nás by tento krok najradšej preskočili a rovno sa venovali výberu nábytku, či vhodných doplnkov do domácnosti, práve k tejto časti by sme mali pristupovať maximálne zodpovedne. Výber okien je totiž dôležitým krokom, ktorý z veľkej časti ovplyvní kvalitu a komfort nášho bývania na mnoho rokov dopredu. Viete teda, ktoré kritériá treba pri ich výbere považovať za smerodajné?

Štýl, moderný dizajn, zaujímavé a neobvyklé prevedenie – toto sú kritériá, podľa ktorých sa riadime nielen pri výbere okien, ale aj celkového zariadenia nášho bývania. Napriek tomu, že v týchto kritériách sú obsiahnuté nepochybne dôležité vlastnosti vybavenia, mali by sme si uvedomiť, že na naše okná sa počas nasledujúcich rokov nebudeme len dívať. Okrem estetickej stránky by preto mali plniť aj funkciu úžitkovú, vzhľadom k čomu je nevyhnutné sa pri ich výbere zamerať aj na ich funkčné parametre.

MATERIÁL

Prvým krokom na ceste za výberom okien, je výber materiálu, z ktorého majú byť vyrobené. Najčastejšie sa dnes stretávame s drevenými, plastovými a hliníkovými oknami, pričom všetky tri materiály sa vyznačujú veľmi dobrými izolačnými vlastnosťami. V tomto prípade bude preto dosť záležať nielen na vlastnostiach materiálu, ale aj na vašich preferenciách, ktoré by ste mali posúdiť hneď z niekoľkých uhlov pohľadu. Uprednostňujete prírodné materiály? Prekáža vám zvýšená starostlivosť a náročnejšia údržba? Na toto všetko si treba zodpovedať ešte predtým, ako urobíte finálne rozhodnutie. Hliníkové okná sa, napríklad, vyznačujú tým, že pôsobia chladnejšie, preto sa vo veľkej miere využívajú najmä v domoch postavených v modernom štýle. Drevo je zas presný opak. Dokáže dotvoriť útulnú atmosféru a vytvoriť akési teplo domova, avšak jeho nevýhodou je, že si v porovnaní s hliníkom a plastom vyžaduje väčšiu starostlivosť a jeho údržba je náročnejšia. Plastové okná sú akoby zlatým stredom. Starostlivosť o ne je jednoduchá a zároveň sú dostupné v mnohých prevedeniach, vďaka čomu ich šikovne prispôsobíte vami požadovanému vzhľadu.

MYSLITE NA BEZPEČNOSŤ

Ak pri odchode z domu, či bytu zatvoríme okno, máme pocit, že sa dovnútra nikto nedostane. Nie je to však úplne pravda. Pokiaľ naše okná nespĺňajú bezpečnostné parametre, veľmi ľahko ho z vonkajšej strany otvorí aj obyčajný laik. Stačí, ak pevným predmetom podvihne západky krídla, ktoré sú v protikuse rámu zapadnuté len pár milimetrov, a okno veľmi rýchlo povolí. Ak bývate na vrchnom poschodí výškového paneláku, nemusíte to riešiť. Ak však bývate na prvom poschodí, či dokonca v dome, bezpečnostné parametre by rozhodne mali byť jedným z najdôležitejších kritérií, ktoré budete zvažovať.

NAKONIEC SA POZRIME AJ NA VZHĽAD

Pokiaľ máte vyriešený materiál a bezpečnosť, potom je čas vrhnúť sa aj na tú príjemnejšiu časť výberu okien – na ich samotný vzhľad. Tu platí, že okná by mali ladiť s exteriérovými, ale aj interiérovými dverami. Určite z vášho príbytku predsa nechcete urobiť spleť najrôznejších materiálov, ktoré medzi sebou nie sú nijako prepojené. Otázkou vzhľadu je, napríklad, aj veľkosť okenných tabúľ. Niektorým sú sympatickejšie menšie okenné tabule, s ktorými sa ľahšie manipuluje, iným zas vyhovujú väčšie sklá, ktoré celý priestor dokonale presvietia. V prípade veľkých okenných tabúľ si však treba dať pozor, aby sa vám pri otváraní okien, pod náporom ťarchy okennej tabule, neohol okenný rám. To by mohlo spôsobiť problémy s izoláciou a správnym tesnením. V takomto prípade je preto nevyhnutné zaoberať sa aj otázkou týkajúcou sa možností otvárania okien, vďaka čomu môžete predísť zbytočne vzniknutým problémom.

Pri výbere okien by ste sa mali riadiť minimálne týmito pravidlami. Napriek tomu je vždy jednoduchšie, ak o radu požiadate odborníkov, ktorí vám vďaka dlhoročným skúsenostiam dokážu odpovedať aj na viaceré individuálne otázky. Práve preto vám s výberom správnych okien veľmi radi pomôžeme.