Ako sa správne starať o exteriérové žalúzie a rolety ? - Almik - Tieniaca technika, kvalitné okná a dvere

Ako sa správne starať o exteriérové žalúzie a rolety ?

Exteriérová tieniaca technika je veľkým pomocníkom pre udržanie správnej izolácie nášho domova. Aby nám však slúžila tak, ako má, je potrebné venovať jej trošku starostlivosti. Nemusíte sa báť, v tomto prípade sa nejedná o nadmieru náročné aktivity, či už z finančného alebo časového hľadiska. V prípade ich zanedbania sa však môžu zmeniť na značné náklady, ktoré určite nechceme.

Určite ste už počuli, že prevencia je vždy lacnejšia než odstránenie škôd. Platí to aj v prípade starostlivosti o exteriérovú tieniacu techniku. Napriek tomu, že je považovaná skôr za bezúdržbové vybavenie domu alebo bytu, čo zaručuje jej dlhoročné využívanie bez špeciálnej starostlivosti, mnohí jej používatelia robia chybu v tom, že sa o ňu starajú buď nesprávne alebo vôbec. Treba si však uvedomiť fakt, že sama sa o seba starať nebude a my by sme sa jej údržbe mali venovať minimálne dvakrát ročne - ideálne po zime a po lete. Tu je preto pár dobrých tipov, ako na to!

Čistenie exteriérových žalúzií a roliet

Veľkou výhodou exteriérovej tieniacej techniky je, že je vyrábaná z kvalitných a trvanlivých materiálov, ktoré odolávajú vonkajším vplyvom. Preto sa nemusíte báť, že by ju zničil vietor, slnko alebo dážď. Jediné, čo potrebujete, je párkrát za rok ju vyčistiť od bežných povrchových nečistôt. Ideálne je použiť tlakový čistič na nižšej tlakovej frekvencii a následne ju utrieť suchou hubkou alebo utierkou.

Počas extrémne chladných zimných mesiacov tu existuje riziko, že priestor vo vodiacich lištách primrzne. V takomto prípade je najlepšie počkať, kým sa ľad prirodzene neuvoľní, pretože jeho mechanickým odstraňovaním, by sme, či už žalúziu alebo roletu, mohli nechtiac pokaziť.

Oplatí sa skontrolovať aj priechodnosť vodiacich líšt, ktoré môžu byť z času na čas zanesené hmyzom alebo inými hmotnými nečistotami. Tie jednoducho odstránime použitím vysávača na nižšej rýchlosti.

V prípade, že máte exteriérovú roletu, aspoň raz ročne sa odporúča prestriekať jej vodiace nohy silikónovým sprejom kvôli bezproblémovému chodeniu a zamedzeniu zničenia jej vnútorných častí.

Stručné zhrnutie:

  • údržbu exteriérovej tieniacej techniky by sme mali vykonávať minimálne dvakrát ročne, po zime a po lete
  • na odstránenie bežných povrchových nečistôt je ideálne použiť tlakový čistič na nižšej tlakovej frekvencii
  • vyhýbať sa manuálnemu odstraňovaniu ľadu a námrazy z priestoru vo vodiacich lištách, ideálne je počkať, kým sa ľad prirodzene roztopí
  • z času na čas odstrániť nečistoty z vodiacich líšt použitím vysávača na nižšej rýchlosti
  • raz ročne prestriekať vodiace nohy exteriérovej rolety silikónovým sprejom

Všetky kroky starostlivosti o exteriérovú tieniacu techniku patria skôr k jej bežnej údržbe. Preto na jej realizáciu nepotrebujete asistenciu odborníka, ale celkom kľudne ju zvládnete aj sami. Pokiaľ by ste si však čímkoľvek neboli istí, vždy je lepšie, ak sa predtým, než podniknete nejaký krok, poradíte s odborníkom. Sme tu pre Vás, preto nás v prípade akýchkoľvek otázok neváhajte kontaktovať.