Osádzanie veľkých presklení s pomocou Purenitu. Poznáte jeho vlastnosti? Almik - Tieniaca technika, kvalitné okná a dvere

Osádzanie veľkých presklení s pomocou Purenitu. Poznáte jeho vlastnosti?

Súčasná doba ponúka nekonečne veľa možností, z ktorých si pri stavbe domu môžeme vyberať. Paradoxom je, že práve široký výber nám často komplikuje rozhodovanie o tom, ktorý variant bude pre nás ideálny. Napriek rôznorodosti ponuky sa však relatívne často stretávame s tým, že požiadavky staviteľov rodinných domov a investorov zahŕňajú predstavy o veľkých preskleniach. Tie však musia spĺňať požiadavky nielen z hľadiska dizajnu, ale aj funkčnosti tak, aby sme dosiahli celkový komfort bývania, ktorý, okrem iného, dosiahneme aj ich profesionálnym osadením.

ČO ZAHŔŇA SPRÁVNE OSADENIE?

V našej praxi sa veľké presklenia najčastejšie  riešia posuvnými a portálovými dverami, ktoré sú umiestnené až po podlahu. Vo väčšine týchto prípadov sa okenná konštrukcia osadí len na podmurovanie, respektíve na podbetónovanie, a pripájacia špára sa vyplní purenit penou. Pre dosiahnutie dokonalej dôslednosti sa purenit pena ešte prekryje parotesnou a vode-odolnou páskou. Mnohé firmy však pri inštalácii tento krok vynechajú, čo môže vo veľkej miere ohroziť predstavu pokojného bývania. Aj takýto nepatrný detail môže totiž spôsobiť vznik tepelných mostov cez podlahu. Okrem toho nás z dôsledku takto zle osadeného okna môžu prekvapiť aj ďalšie nemilé prekvapenia, akými sú, napríklad, rôzne systémové poruchy, premŕzanie, prefukovanie, pocit studenej podlahy v styku s okennou konštrukciou a mnohé ďalšie.

SPRÁVNY POSTUP OSADENIA         
Pri osádzaní okenných konštrukcií až po podlahu je nutné odizolovať, respektíve prerušiť tepelný most medzi exteriérom a interiérom, a to vo výške zahrňujúcej všetkých vrstvy podlahy. Takto nebude dochádzať k prenosu chladu z exteriéru do interiérovej časti podlahy. Štandardným detailom nášho postupu osádzania veľkých presklení je podloženie okennej konštrukcie materiálom purenitu, ktorý svojimi vynikajúcimi tepelno-izolačnými vlastnosťami zabezpečuje prerušenie tepelného mostu v celej výške skladby podlahy. Takýto podkladový profil má oproti okennej konštrukcii menšiu stavebnú hĺbku približne o 10 – 15mm, aby bolo možné dopojiť hydroizoláciu z exteriérovej strany až pod okennú konštrukciu.

ČO JE PURENIT?

Purenit je zdravotne neškodný produkt založený na polyuretánovej báze. Je vyrobený z tvrdenej peny a vyznačuje sa vynikajúcimi tepelno-izolačnými vlastnosťami a vysokou pevnosťou. Opracováva sa podobne ako drevo, navyše sa dá doň aj ľahko skrutkovať. Dosky z purenitu výborne držia tvar, nepraskajú, sú nenasiakavé a odolné voči chemikáliám. Zároveň odolávajú vysokým teplotám, vďaka čomu je možné na ne hydroizoláciu doslova pritaviť.

 

VÝRAZNE ŠETRÍ NÁKLADY

Výška nákladov na podkladové profily z purenitu sa pri štandardnom rodinnom dome pohybuje v sume od 350 do 450,- €. Nie je to síce malá suma, ale pri  investícii do stavby domu, v ktorom sa chystáte prežiť podstatnú časť svojho života, sa pri tomto detaile šetriť rozhodne nevypláca. Použitím purenitu totiž citeľne znižujete náklady na kúrenie, a zároveň sa nemusíte strachovať žiadneho premŕzania, zatekania a ani chladnej podlahy v mieste styku okna a podlahy.

TAKTO TO RADŠEJ NESKÚŠAJTE

Pri investovaní do stavby domu sa určite neriaďte pravidlom, podľa ktorého to, čo nie je vidieť, nepredstavuje problém. Neprofesionálna izolácia vám bude slúžiť maximálne do prvej zimy a potom sa naplno prejaví v podobe nadmernej vlhkosti, rosenia, úniku tepla a pocitov chladu, dokonca veľmi rýchlo prerastie do vzniku nepríjemných plesní. Dlhodobé riešenie je v tomto prípade na nezaplatenie, a to aj napriek vyšším prvotným nákladom. Nezabúdajte totiž, že prevencia je v porovnaní s následnými opravami vždy lacnejšia.