Plastové a hliníkové okná: Viete ako sa o ne správne starať? - Almik - Tieniaca technika, kvalitné okná a dvere

Plastové a hliníkové okná: Viete ako sa o ne správne starať?

Výmena okien nie je ani len zďaleka lacnou záležitosťou. Práve preto je dôležité, aby ste hneď od začiatku vedeli, ako sa o nové okná správne starať. Dosť totiž záleží na tom, či ste zvolili okná plastové alebo hliníkové. Každý typ okien si vyžaduje iný, špecifický druh starostlivosti, ktorý by ste rozhodne nemali zanedbávať. V opačnom prípade sa vám to môže skôr či neskôr vypomstiť.

Na ceste za kvalitnými oknami nie je dôležité len to, aby sme ich vymenili. Rovnako dôležitá je aj starostlivosť, ktorú im musíte venovať. Pokiaľ chcete, aby vám nové okná správne slúžili aj niekoľko desaťročí, je potrebné nastaviť si správne návyky hneď o začiatku. Ako sa teda správne starať o plastové a ako o hliníkové typy okien?

PLASTOVÉ OKNÁ

Starostlivosť o plastové okná je pomerne jednoduchá. Čo sa týka ich bežnej údržby zahŕňajúcej skôr estetickú stránku, dalo by sa povedať, že ju zvládne aj dieťa. Sklá a aj rámy okien umyjete veľmi jednoducho a hlavne rýchlo, a tak nič nebráni tomu, aby boli vaše okná vždy čisté. Nestačí však umyť len sklá, starať sa treba aj o kovanie okien. To treba od prachu a nečistôt dôkladne očistiť minimálne raz za rok. Pohyblivé časti okien a všetky kovania by sme mali minimálne raz za polrok namazať kvalitným prostriedkom na to určeným. Gumené časti okien a všetky tesnenia treba zas raz ročne vyčistiť čistiacim prostriedkom a zároveň je dobré natrieť ich silikónovým olejom. 

Z dlhodobejšieho hľadiska si pri plastových oknách treba všímať, či sú v poriadku aj po technickej stránke. Po ich dlhšom používaní sa totiž stáva, že okraj okna prirodzene poklesne a časti obvodového kovania sa pri jeho otváraní a zatváraní začnú odierať o rám. Vtedy je potrebné okno nastaviť pomocou imbusového kľúča, ktorý vsuniete do krídlového ložiska a jeho otočením okno mierne podvihnete.

Pri zmene ročných období by ste mali pamätať aj na nastavenie prítlaku krídla okna na okenný rám. Ideálne je nastavovať ho vždy pred letom a pred zimou. V lete by mal byť uvoľnenejší, aby umožnil prirodzené prúdenie vzduchu, v zime zas tesnejší, aby zabránil úniku tepla smerom von. Rovnako potrebné je aspoň raz za polrok kontrolovať aj odvodňovacie drážky, vďaka čomu nám okná nebudú zatekať.

HLINÍKOVÉ OKNÁ

Čo sa týka bežnej údržby a čistenia hliníkových okien, aj v tomto prípade ide o jednoduchú záležitosť. Nedajte sa však zmiasť tým, že hliník vydrží viac než plast! V tomto prípade, rovnako ako aj pri plastových oknách, nesmiete na čistenie používať žiadne agresívne čistiace prostriedky a nástroje s pieskovým povrchom, či dokonca drôtenky. Tieto by mohli poškodiť povrch okien už natrvalo, čo určite nechcete.

Rovnako ako pri plastových oknách, aj pri hliníkových by ste mali zachovávať postupy týkajúce sa čistenia a mazania kovania, ako aj odvodňovacích drážok. Okrem toho netreba zabúdať ani na ošetrenie tesnenia. Minimálne raz za rok je potrebné ošetriť ho prípravkom na tesnenie alebo silikónovým olejom, aby tak okná nestrácali svoju tesniacu a izolačnú schopnosť.

V každom prípade, pri otázke starostlivosti o plastové či hliníkové typy okien sa stretávame aj s prípadmi, ktoré je treba riešiť individuálne. Pokiaľ máte aj vy podobnú skúsenosť a neviete si s niečím dať rady, neváhajte nás kontaktovať. Jedine s nami môžete využiť naše dlhoročné skúsenosti vo váš prospech a vaše okná tak budú vždy čisté a hlavne, technicky v poriadku. www.almik.sk