Staviate dom alebo kupujete nehnuteľnosť? Máme pre vás niekoľko tipov ako ušetriť a bývať zdravo. - Almik - Tieniaca technika, kvalitné okná a dvere

Staviate dom alebo kupujete nehnuteľnosť? Máme pre vás niekoľko tipov ako ušetriť a bývať zdravo.

Stále viac sa uisťujeme v tom, že počiatočné investície sa nám vedia v budúcnosti niekoľkonásobne vrátiť. Energia, ktorú nehnuteľnostiam venujeme, je však rovnako dôležitá na počiatku, ako aj počas užívania. Máme pre vás niekoľko tipov, ako v domácnosti vytvoriť ideálne prostredie, a pritom neminúť veľa. Konzistentná starostlivosť sa môže zdať časovo náročná, ale opak je pravdou. Stačí len funkčné nastavenie a niekoľko rutín.

Technologický posun nám rozširuje možnosti funkčných nastavení pre chod domácnosti. Z dlhodobého hľadiska šetrí náklady a v neposlednom rade dotvára priestor, ktorý nám dennostene slúži. Jedným z funkčných riešení pre domácnosť je práve vhodný výber tieniacej techniky.

Ako postupovať pri výbere vhodného tienenia? 

Pri výbere tieniacej techniky nás môžu ovplyvňovať rôznorodé faktory. Jedným z nich je typ tienenia (interiérový alebo exteriérový). V prípade neistoty pri výbere je dôležité definovať si, čo od tieniacej techniky očakávame. Či vidíme dôležitosť v dekoračnom faktore alebo preferujeme funkčnosť a účel. V prípade funkčno-účelových preferencií je voľba na strane exteriérového tienenia. Tento typ tienenia slnko odrazí ešte pred sklom. Tienenie tak zabraňuje dopadu slnečných lúčov na sklo, ktoré sa nám ako dôsledok neprehrieva. Z dát vyplýva, že tento typ tienenia dokáže v interiéri vytvoriť rozdiel v teplote až vo výške v rozmedzí od 4 do 7 stupňov.

Vnútorné tienenie je naopak namontované za sklom. Materiál, z ktorého sú žalúzie vyrobené, však nie je tak odolný vonkajšiemu prostrediu. V prípade, že na okno žiari priame slnečné žiarenie, prehrieva sa nielen sklo, ale aj preklopená žalúzia. Tá síce slnečné lúče odrazí, ale časť z nich pohltí. Následne funguje pre interiér ako radiátor,  a preto interiér často ochladzujeme ešte dodatočne klímou. Ideálnou kombináciou preto je mať vonkajšie tienenie na splnenie funkcie a prípadné vnútorné tienenie ako interiérový doplnok počas letných mesiacov, a ako funkčné riešenie s víziou presvetlenia a relatívneho vyhriatia interiéru v prípade tých zimných.

Vytvorme si v domácnosti ideálnu klímu

Tienením si vieme klímu v domácnosti regulovať. Pomáha vytvoriť v nej požadovanú teplotu bez potreby použitia iných energeticky náročných zdrojov. V prípade funkčného nastavenia tieniacej techniky je v letných mesiacoch potreba klimatizovania miestnosti požadovaná minimálne (v  závislosti od smerovania izby alebo regiónu). Na druhej strane, počas zimných mesiacov dokážeme miestnosti čiastočne prehriať správnym nastavením tieniacej techniky a využitia energie slnečných lúčov. Vonkajšie žalúzie v tomto období odporúčame dvíhať, aby slnečné lúče prenikli do miestností. Dnes sú technológie nastavené pozitívne aj  na zníženie energií potrebných na vykurovanie. Často sa v zime na energie míňa menej finančných zdrojov, naopak v lete náklady rastú, ak sa nehnuteľnosť vychladzuje pravidelne aj dodatočnými energetickými riešeniami.

Nezabúdajme, že domácnosť potrebuje aj dýchať, preto by sme nemali zanedbať funkčné vetranie nehnuteľnosti. Počas letných aj zimných mesiacov je vhodné nárazové vetranie. Načasovať ho treba ale na časť dňa, kedy je vzduch čerstvý a chladný, to oceníme najmä v letných mesiacoch. Vtedy preferujeme skoré ranné vetranie pred odchodom z domu, a následné uzavretie miestnosti (okná, tieniaca technika) tak, aby dnu neprenikalo už žiadne teplo. V zime je to naopak. Možnosti prevzdušnenia samozrejme volíme na základe našich povinností a časových možností.

Užitočné riešenia 

Z hľadiska orientácie na svetové strany je ideálne tieniť plochy,  ktoré sú orientované na juhovýchod, juhozápad alebo na juh. Zatieniť okna, ktoré sú orientované na sever, nie je až tak nevyhnutné. Pri domoch je energeticky lepšie orientovať veľké sklenené plochy na juhovýchod alebo juhozápad. V izbách, ktoré sú pod strechou, vnímame za dôležité inštalovať akúkoľvek vonkajšiu žalúziu alebo roletu. Tie nebudú priestor prehrievať, vieme si nimi regulovať tok svetla a pritom stále izolovať izbu od vonkajšieho prostredia. A to nielen v lete, ale aj v zime.

Viac o jednotlivých druhoch tienenia sa dočítate v tomto článku.