Tieniaca technika Almik

Trendy exteriérovej tieniacej techniky

Exteriérová tieniaca technika sa v priebehu posledných rokov stala nadmieru vyhľadávaným a obľúbeným spôsobom nie len pre riešenie otázky tepelnej izolácie našich domovov. Meniace sa počasie a najmä neustále intenzívnejšie slnečné žiarenie nás prinútili uvedomiť si, že využívanie len interiérového tienenia ani zďaleka nestačí. 

Trendy exteriérovej tieniacej techniky

Svetový trh sa na prostriedky exteriérovej tieniacej techniky pozerá najmä prostredníctvom dvoch prístupov:

Funkčnosť exteriérovej tieniacej techniky

V minulosti bola univerzálnym trendom v oblasti tieniacej techniky jednoduchá vonkajšia okenica. Dnes sú však požiadavky na tienenie trochu náročnejšie. Dôležitú rolu tu zohráva aj súčasná orientácia na výstavbu nízkoenergetických domov, ktoré si vyžadujú špecifické spôsoby tienenia. Cieľom je, samozrejme, minimálna spotreba energie, vďaka čomu sa trendy orientujú najmä na spôsoby maximálneho využitia svetla a tepla v chladnejších a tmavších miestnostiach a naopak, na zamedzenie prísunu nadbytočných slnečných lúčov do teplých a svetlých miestností. Exteriérová tieniaca technika nám tak pomáha šetriť energiu, ktorú by sme inak boli nútení využiť na vykurovanie, prípadne ochladzovanie týchto priestorov.

Exteriérová tieniaca technika - Dizajn

Ďalším silným súčasným trendom je, že vďaka kvalitným materiálom používaným na výstavbu domov už hlavná úloha tieniacej techniky častokrát nespočíva v jej funkčnosti, ale v jej dizajne. Pestrosť a kreativita tieniacich prostriedkov a ich materiálov dnes umožňuje vyhrať sa s efektom, ktorý prinesie a vytvoriť tak nie len dokonalú izoláciu, ale zároveň hotové umelecké dielo. To však do veľkej miery záleží od množstva prostriedkov, ktoré sme ako používatelia ochotní investovať.

Trendy exteriérovej tieniacej techniky U NÁS

V porovnaní so zahraničím sa trendy tieniacej techniky na Slovensku, okrem noviniek, stále zameriavajú aj na osvedčenú klasiku.

Vonkajšie žalúzie

Vonkajšie žalúzie sú najpoužívanejším trendom vonkajšej tieniacej techniky. Ich silnou stránkou je, že sú na trhu už dlhé roky, čím predstavujú určitú mieru istoty pre ich potenciálnych používateľov. Okrem toho, moderné technológie umožňujú neustále zdokonaľovanie ich vzhľadu ako aj prispôsobovanie izolačných vlastností aktuálnemu počasiu, vďaka čomu sú schopné poskytovať požadovanú ochranu a žiadúci výsledok.

Vonkajšie screenové clony

Screenová clona pôsobí ako klasická vonkajšia látková roleta s tým rozdielom, že je vyrobená z pogumovaného sklolaminátu. Jej výbornou vlastnosťou je, že neprepúšťa UV žiarenie, čím odráža teplo a nám sa neprehrieva interiér. Napriek tomu, po jej zatiahnutí, umožňuje výhľad na okolie a jej čistenie je oveľa jednoduchšie, než v prípade vonkajšej žalúzie.

Každý trend však musí byť v súlade s požiadavkami používateľov exteriérovej techniky. Preto je dôležité najskôr zistiť, akú konkrétnu predstavu má o exteriérovej tieniacej technike zákazník, a až následne sa môžeme pohrať so zvyškom jej spracovania. Úplne prirodzene totiž platí., že len vtedy, ak je zákazník spokojný, dokáže plne oceniť výhody, ktoré mu tieniaca technika prináša.