Praktická, ale aj štýlová. Aj taká môže byť roleta ako jeden z druhov tieniacej techniky. -

Praktická, ale aj štýlová. Aj taká môže byť roleta ako jeden z druhov tieniacej techniky.

Roleta je druhom tieniacej techniky, ktorý redukuje množstvo slnečného svetla prenikajúceho do miestnosti. Jednoduché látkové rolety sa v domácnostiach vyskytovali už od nepamäti. Dokázala ju ušiť každá krajčírka, ak však použila obyčajné látky, ich životnosť dlhá nebola. Pod slnečnými lúčmi slnka sa veľmi rýchlo opotrebovali a tieniaca schopnosť rolety sa tým automaticky stratila. Práve preto by sme pri roletách mali staviť na kvalitnejšie materiály s dlhou životnosťou. Zároveň je však dobré oboznámiť sa aj s konkrétnymi druhmi roliet, ktoré sú už dnes k dispozícii. Univerzálne prevedenie totiž nemusí byť vždy tým najideálnejším riešením.

AKÉ DRUHY ROLIET POZNÁME?

Látkové rolety

Jedným z najstarších druhov tieniacej techniky sú práve látkové rolety. Boli veľmi obľúbené už v minulosti, a vysokému záujmu sa tešia dodnes. Ich prednosťou je hlavne jednoduchá manipulácia. Množstvo slnečného žiarenia v miestnosti môžete regulovať buď ich úplným, alebo len čiastočným zatiahnutím. Výhodou je aj široká paleta ich farebného prevedenia, ktoré môžete plne prispôsobiť interiéru vašej domácnosti.

Vertikálne žalúzie

Tienenie vertikálnymi žalúziami je veľmi dobre známe aj medzi staršími ročníkmi. Dnes však tento druh tieniacej techniky zažíva svoju druhú vlnu slávy. Ich výhodou je schopnosť zatieniť aj veľké plochy presahujúce okenný priestor. V minulosti boli dostupné len v základných farebných prevedeniach, avšak dnes je z nich hotový dizajnérsky kúsok. Čoraz častejšie sa používajú aj na provizórne predeľovanie miestností, čo prináša väčší pocit súkromia najmä v priestorovo menším bývaniach.

Japonské posuvné steny

Jedným z modernejších typov roliet je, napríklad, japonská, resp. panelová posuvná stena. Funguje na princípe vertikálnych žalúzií, no jej tieniace časti sú širšie. Každá z nich je upevnená vo vrchnej vodiacej lište. S každou jej časťou tak vieme manipulovať aj osobitne, a nielen ju celú rolovať z jednej strany na druhú ako je to pri vertikálnych žalúziách.

Rímske rolety

Rímska roleta je ďalším moderným, zaujímavým a mimoriadne obľúbeným typom tieniacej techniky. Roluje sa smerom zdola nahol, pričom jej zrolovaná časť sa ukladá v spodnej časti do pôsobivej harmoniky. Svojím tvarom teda pôsobí ako dokonalý dizajnový doplnok interiéru, ktorý môžete so zvyškom zariadenia zladiť aj farebne, a to výberom odtieňa presne podľa vašich predstáv. 

Roleta deň a noc

Tento zaujímavý typ rolety podobný zebre je aktuálne jeden z najčastejšie využívaných modelov tieniacej techniky. Jeho jedinečnosť tkvie v pravidelnom striedaní priesvitných a nepriesvitných horizontálnych prúžkov. Ich vzájomnú vzdialenosť, a teda aj intenzitu svetla prenikajúceho do miestnosti, si jednoducho nastavíte podľa vašich predstáv. Počas dňa si tak môžete dopriať výdatný spánok, počas noci si zas môžete dopriať kúsok svetla, aby sa vám nad ránom ľahšie vstávalo.

Látkové rolety na strešné okná

Strešné okná sú jedným z prípadov, kedy je použitie rolety najvhodnejším riešením tienenia. Do strešného priestoru má totiž slnko tendenciu svietiť väčšiu časť dňa, než do klasického okna. Rolety na strešné okná sú konštruované tak, že látka má stály ťah. Je stále napnutá, neprevísa a vďaka tomu dokonale tlmí slnečné lúče. Dôkladným zamedzením slnečného svetla zároveň pôsobí aj ako čiastočná izolácia, ktorá zamedzuje rapídnemu zvyšovaniu teploty v miestnosti.

Plisé rolety

Plisé rolety patria k moderným typom roliet. Zaujímavé sú horizontálnou nariasenosťou po celej svojej dĺžke, ktorá pôsobí ako naskladaná harmonika. Vytvára tak estetický efekt zariadenia domácnosti, a zároveň zadržiava teplo prenikajúce do miestnosti z vonkajšieho prostredia. Výhodou plisé roliet je, že sú využiteľné aj pri atypických líniách okien. Vďaka tomu dokážu akýkoľvek priestor pretvoriť podľa špecifických požiadaviek aj toho najnáročnejšieho zákazníka.

Bambusové rolety

Ak chcete svojmu domovu darovať prírodný nádych, potom by ste zaručene mali siahnuť po bambusových roletách. Nahusto naukladané bambusové prúty vytvárajú príjemné, nie však stopercentné tienenie. Vy si tak môžete užívať dostatok súkromia a slnko má zároveň šancu presvetliť váš domov cez jemné škáry. Prevedení bambusových roliet je však viac. Sami si môžete vybrať, či uprednostníte typ, ktorý sa roluje v spodnej alebo v hornej časti, či dokonca po celej svojej dĺžke.

MANIPULÁCIA PODĽA POŽIADAVIEK

Tak ako ostatné druhy tieniacej techniky, aj rolety je možné ovládať buď mechanicky alebo elektronicky. Vo všeobecnosti však platí, že pri menších plochách je úplne postačujúce aj mechanické ovládanie. Elektrická manipulácia sa používa spravidla pri väčších tieniacich plochách, kde je použitá väčšia, a tým aj hmotnostne ťažšia plocha tieniacej techniky. Aj v tomto prípade sú však smerodajnými vaše predstavy.