O tom ako montujeme okná u nás, na čom si dávame najviac záležať a tiež akú požiadavku klienta nedokážeme splniť, sa dozviete v nasledovných riadkoch. Na záver článku prinášame aj stručný „ťahák“ na čo všetko sa pýtať pri vypracovaní cenovej ponuku od dodávateľov okien.
Okná montujeme na podkladový profil Purenit® alebo PHONOTERM, ktorý využívame najmä pre jeho tepelno-izolačné vlastnosti ale aj pevnosť, ktorá nám umožňuje spoľahlivé osadenie okna.
V ALMIK navyše na všetky naše okenné profily používame Purenit®, ktorý je presne na mieru zafrézovaný v drážkach. Keď naň pri montáži nasadíme okno, tak nám to pekne „klikne“ a okno presne zacvakne do Purenit®-u.
Priestor medzi rámom a Purenit®-om ešte vypĺňame polyuretánovým tmelom, ktorý nám vyplní tento styk a rám s podkladom aj prilepí. Vznikne tak pevné a presné spojenie okna s podkladom!
Väčšina firiem využíva podmurovanie okien, ktoré je pre montáž jednoduchšie, no pre užívateľov prináša nasledujúce riziká:
Purenit® pre Vašu stavbu:
Pri montáži okien používame zásadne plastové kliny, tzv. kajly!
Dôkladné vykajlovanie okien je zárukou kvalitného osadenia okna, pričom predchádzame:
Ak sa pri montáži okno len položí a nevykajluje, okno sa začne navažovať do strán, hovoríme, že pri otváraní „padá“.
Mnoho firiem používa drevené kajly – je to (opäť raz) lacnejšie riešenie, ktoré však nesie obrovské riziká!
Drevo je tvárny a poddajný materiál. Po drevených kajloch stačí buchnúť a už sa posunú.
Keď drevo nasaje vlhkosť, napína sa, zduje sa a tlačí na okno, čím opäť vytvára medzery, ktorá nám okrem energetických strán spôsobia aj zvýšenie diskomfortu v našom domove (prefukovanie, hlučnosť z exteriéru, atď.).
Naše kaily sú plastové, majú vrúbky, ktoré keď nasadíme na seba, držia pevne, bez tendencie sa posúvať.
Interiérovou a exteriérovou páskou nešetríme! Zákazník nesprávne prelepenie okamžite pocíti na komforte bývania a ten mu chceme našou montážou zaručiť čo najvyšší.
Okrem spojov so stenou preliepame aj kotvy (kovové pracne, ktorými sa uchytáva okno) a to najmä kvôli prenikaniu vlhkosti do izolačnej peny.
Pena sa správa ako „špongia“, dokáže nasať vlhkosť, pričom stráca až 50% izolačných vlastností!
Z vonkajšej strany zase pena degraduje vplyvom UV žiarenia a preto je už po pár týždňoch od nanesenia peny potrebné stavbu omietnuť.
Degradovaná pena je jedným z ďalších najčastejších príčin prefukovania v okolí okien.
Pri veľkorozmerných preskleniach (najčastejšie v priestore obývacej izby s prestupom na terasu) sa spájajú viaceré okenné produkty. Pri týchto spojoch sú okná nesmierne citlivé na správnu montáž.
V ALMIK-u spájame výrobky na tzv. H-áčkový profil, pričom používame oceľovú výstuhu, technologicky ešte spoj prevŕtame a prešróbujeme, aby sme zaručili tie najlepšie statické vlastnosti. Expanznou páskou ešte vyplníme priestor medzi H- profilom a spojom, t.z. opäť nám nevznikajú žiadne tepelné mosty, spojenie je pevné, nevzniknú fugy a cez okno neprefukuje.
? Akým spôsobom dodávateľ osádza okná? Je to podmurovaním, alebo použije podkladový profil Purenit či Phonoterm?
? Ako doizoluje osadené okna keď použije podmurovanie? Čím ho doizoluje?
? Ako kotví okenný rám do okenného otvoru? Ako presne rozmiestňuje kotvy?
? Aké kliny používa montážnik pri ukotvení okien?
? Kde všade použije montážnik interiérovú a exteriérovú izolačnú pásku?
? Ako presne prebieha pri montáži spájanie dvoch okenných profilov? Sú dôkladne prešróbované a zaizolované expanznou páskou, aby nedošlo k pohybu okien a vzniku medzier?
? Postupuje dodávateľ podľa platnej STN?
Pri porovnávaní cenových ponúk sa určite pýtajte na detaily.
Častokrát sú to nasčítané detaily, ktoré urobia konečný rozdiel niekoľko stoviek Eur pri dodávke okien pre celý dom, alebo byt. No častokrát sú to práve tieto detaily, ktorými nám nesprávne osadenie okien dokáže znížiť komfort bývania a postarať sa nám o problémy s reklamáciou, opravou či mnohokrát až výmenou okien.
Stavba domu nás väčšinou čaká len raz za život. Pýtajte sa preto na detaily montáže okien a vsaďte na overenú kvalitu.