Nie je montáž ako montáž - Almik - Tieniaca technika, kvalitné okná a dvere

O tom ako montujeme okná u nás, na čom si dávame najviac záležať a tiež akú požiadavku klienta nedokážeme splniť, sa dozviete v nasledovných riadkoch. Na záver článku prinášame aj stručný „ťahák“ na čo všetko sa pýtať pri vypracovaní cenovej ponuku od dodávateľov okien.

Prečo naša montáž nevyzerá takto?

Otrasne osadene okno
Výškovo nesediace okná, fugy, alebo medzery, padajúce krídla okien už po pár mesiacoch užívania – s týmto všetkým ste sa možno stretli aj Vy, u seba či svojich známych.

Ale takto?

Osadene opaskovane uzavrete okno
U nás v ALMIK-u dodržiavame niekoľko kľúčových zásad, ktoré aplikujeme pri montáži aby vaše okná vydržali čo najdlhšie. Tie vám v niekoľkých krokoch priblížime.

OSADENIE OKNA

Okná montujeme na podkladový profil Purenit® alebo PHONOTERM, ktorý využívame najmä pre jeho tepelno-izolačné vlastnosti ale aj pevnosť, ktorá nám umožňuje spoľahlivé osadenie okna.

V ALMIK navyše na všetky naše okenné profily používame Purenit®, ktorý je presne na mieru zafrézovaný v drážkach. Keď naň pri montáži nasadíme okno, tak nám to pekne „klikne“ a okno presne zacvakne do Purenit®-u.

Priestor medzi rámom a Purenit®-om ešte vypĺňame polyuretánovým tmelom, ktorý nám vyplní tento styk a rám s podkladom aj prilepí. Vznikne tak pevné a presné spojenie okna s podkladom!

Pevný a stabilný podklad Purenit®

Vynikajúce tepelno-izolačné vlastnosti Purenit®-u

Eliminované tepelné mosty – žiaden syndróm STUDENEJ NOHY

Pevné a presné spojenie okna s podkladom vďaka využitiu polyuretánového tmelu

VEDELI STE ŽE?!

Väčšina firiem využíva podmurovanie okien, ktoré je pre montáž jednoduchšie, no pre užívateľov prináša nasledujúce riziká: 

 • Priestor medzi tehlami sa zvyčajne vypĺňa drobným stavebným materiálom (častokrát stavebným odpadom)
 • Fugy medzi tehlami sú najčastejším miestom vzniku tepelných mostov – aj keď sa stavba uzavrie, preniká odtiaľto studený vzduch z exteriéru
 • Syndróm studenej nohy – vzniká práve v priestore do cca 20 cm od okna / presklenia – keď sa k nemu priblížite, máte pocit zimných nôh

 

ĎALŠIE VÝHODY POUŽITIA

Purenit® pre Vašu stavbu:

 • má 10x menší tepelný odpor ako samotné okno, 
 • viete si urobiť skladbu podlahy, akú potrebujete
 • kotvenie zo spodu na tzv. L-kové profily zaistí, aby Purenit® držal, nevytláčalo ho vonku, napríklad liatím betónovej podlahy, ani neváľa pri nanášaní tepelnej izolácie,
 • tým, že je Purenit® o cca 1-1,5 cm užší viete z vonkajšej strany dotiahnuť hydroizoláciu priamo pod rám okna 
 • z vnútornej strany je zase obrovská výhoda pri kladení podlahy - tú viete doraziť tesne k oknu a styk medzi finálnou podlahou a oknom stačí pretmeliť (nemusíte riešiť žiadnu soklovú lištu, je to elegantné a efektívne riešenie zároveň)
 • vaša stavba je našim odchodom úplne uzavretá – cez medzery v podmurovaní neprejde dnu „ani myška“ (keď častokrát pri stavbách vidíme doslovný opak)
 • výška Purenitu sa nastaví podľa skladby podlahy, akú potrebujete
 • kotvenie zospodu na tzv. L-kové profily zaistí, aby Purenit® držalo, neváľalo a nevytláčalo ho smerom von, hlavne pri liatí anhydritových a betónových poterov (detail, ktorý zabráni prenikaniu vody do interiéru a zabráni opäť tepelných stratám)
 • Po našej inštalácii okien je vaša stavba úplne uzavretá. Cez Purenit® neprejde dnu "ani myška" (častokrát pri stavbách s podmurovaným podkladom vidíme doslovný opak)

 

Reklamovane osadnei eokna
Samotné okno, najmä väčšie okenné presklenia (zimná záhrada, terasy, ...) je na tehlovom, zle zaizolovanom podklade menej stabilné, dochádza k jeho vychýleniu, vzniku medzier a následným ďalším tepelným mostom (prefukuje tak nielen zo spodu, ale aj zhora či zboku okien)
Dokladne interierove opaskovanie okna

ZAUJÍMAVOSŤ


Často sa nám stáva, že nás zákazník požiada, aby sme okno „len“ podmurovali a k montáži nepoužili Purenit®. Motiváciou k tejto požiadavke je zníženie ceny.
My však montáž bez použitia overeného osadenia do Purenit® -u odmietame aj za cenu straty zákazky.
Motiváciou k tomuto nášmu kroku je zásadovosť v dodávaní najvyššej kvality montáže!
Najčastejšie firmy okná len scvaknú do H profilu, nešróbujú spoj a je len otázkou času kedy sa začne hýbať.
Z dôvodu vyššieho nákladu montážne firmy nepoužívajú expanznú pásku – spojenie je nedokonalé a vznikajú tu tepelné mosty.

KAJLOVANIE OKNA – ukotvenie okna v okennom otvore

Pri montáži okien používame zásadne plastové kliny, tzv. kajly!

Dôkladné vykajlovanie okien je zárukou kvalitného osadenia okna, pričom predchádzame:

 • Pohybu alebo „padaniu“ okna
 • Navažovaniu okna do strán
 • Vzniku medzier, cez ktoré prefukuje a uniká teplo

Ak sa pri montáži okno len položí a nevykajluje, okno sa začne navažovať do strán, hovoríme, že pri otváraní „padá“.

A AKÉ JE TO SPRÁVNE KAJLOVANIE?

Mnoho firiem používa drevené kajly – je to (opäť raz) lacnejšie riešenie, ktoré však nesie obrovské riziká!

Drevo je tvárny a poddajný materiál. Po drevených kajloch stačí buchnúť a už sa posunú.

Keď drevo nasaje vlhkosť, napína sa, zduje sa a tlačí na okno, čím opäť vytvára medzery, ktorá nám okrem energetických strán spôsobia aj zvýšenie diskomfortu v našom domove (prefukovanie, hlučnosť z exteriéru, atď.).

Naše kaily sú plastové, majú vrúbky, ktoré keď nasadíme na seba, držia pevne, bez tendencie sa posúvať.

INTERIÉROVÁ A EXTERIÉROVÁ PÁSKA

Interiérovou  a exteriérovou páskou nešetríme! Zákazník nesprávne prelepenie okamžite pocíti na komforte bývania a ten mu chceme našou montážou zaručiť čo najvyšší.

Okrem spojov so stenou preliepame aj kotvy (kovové pracne, ktorými sa uchytáva okno) a to najmä kvôli prenikaniu vlhkosti do izolačnej peny.

Pena sa správa ako „špongia“, dokáže nasať vlhkosť, pričom stráca až 50% izolačných vlastností!

Z vonkajšej strany zase pena degraduje vplyvom UV žiarenia a preto je už po pár týždňoch od nanesenia peny potrebné stavbu omietnuť.

Degradovaná pena je jedným z ďalších najčastejších príčin prefukovania v okolí okien.

SPÁJANIE PROFILOV

Pri veľkorozmerných preskleniach (najčastejšie v priestore obývacej izby s prestupom na terasu) sa spájajú viaceré okenné produkty. Pri týchto spojoch sú okná nesmierne citlivé na správnu montáž.

V ALMIK-u spájame výrobky na tzv. H-áčkový profil, pričom používame oceľovú výstuhu, technologicky ešte spoj prevŕtame a prešróbujeme, aby sme zaručili tie najlepšie statické vlastnosti. Expanznou páskou ešte vyplníme priestor medzi H- profilom a spojom, t.z. opäť nám nevznikajú žiadne tepelné mosty, spojenie je pevné, nevzniknú fugy a cez okno neprefukuje.

DÔVODY NAJČASTEJŠÍCH REKLAMÁCIÍ MONTÁŽÍ OKIEN

 • Dodávateľ podloží okno tehlami či tvárnicami, medzery zaplní drobným stavebných odpadom, pričom vznikajú tepelné mosty, cez ktoré následne prefukuje a obyvatelia trpia tzv. syndrómom studenej nohy.
 • Firmy šetria na interiérovej a exteriérovej páske, ktorá je nevyhnutná pre dôkladnú izoláciu osadeného okna.
 • Pri spájaní dvoch výrobkov dokopy montážnik nepoužije oceľovú výstuhu, spojenie nie je prešróbované, s cieľom ušetriť nepoužije expanznú pásku a nastáva problém stability spojenia ako aj prefukovanie cez vzniknuté medzery.
 • Spoj okna je jeden z najkritickejších priestorov. Je potrebné sa pýtať dodávateľa na spôsob akým dva profily spája.

NA ČO SA ZAMERAŤ PRI POROVNÁVANÍ CENOVÝCH PONÚK MONTÁŽE OKIEN

? Akým spôsobom dodávateľ osádza okná? Je to podmurovaním, alebo použije podkladový profil Purenit či Phonoterm?

? Ako doizoluje osadené okna keď použije podmurovanie? Čím ho doizoluje?

? Ako kotví okenný rám do okenného otvoru? Ako presne rozmiestňuje kotvy?

? Aké kliny používa montážnik pri ukotvení okien?

? Kde všade použije montážnik interiérovú a exteriérovú izolačnú pásku?

? Ako presne prebieha pri montáži spájanie dvoch okenných profilov? Sú dôkladne prešróbované a zaizolované expanznou páskou, aby nedošlo k pohybu okien a vzniku medzier?

? Postupuje dodávateľ podľa platnej STN?

Pri porovnávaní cenových ponúk sa určite pýtajte na detaily.

Častokrát sú to nasčítané detaily, ktoré urobia konečný rozdiel niekoľko stoviek Eur pri dodávke okien pre celý dom, alebo byt. No častokrát sú to práve tieto detaily, ktorými nám nesprávne osadenie okien dokáže znížiť komfort bývania a postarať sa nám o problémy s reklamáciou, opravou či mnohokrát až výmenou okien.

Stavba domu nás väčšinou čaká len raz za život. Pýtajte sa preto na detaily montáže okien a vsaďte na overenú kvalitu.