Ušetriť až 60% nákladov na energie bez ohrozenia komfortu bývania? Áno, je to reálne! - Almik - Tieniaca technika, kvalitné okná a dvere

Ušetriť až 60% nákladov na energie bez ohrozenia komfortu bývania? Áno, je to reálne!

Stavba či rekonštrukcia domu alebo bytu už v týchto dňoch potrebuje spĺňať istý energetický štandard. Pre skvalitnenie nášho bývania je preto dôležitý výber materiálov, ktoré udržia nehnuteľnosť v kvalitných parametroch, dovolia jej dýchať a nám naopak z dlhodobého hľadiska šetria náklady.  

Ekológia a šetrenie energií idú ruka v ruke. Dnes existujú riešenia, pri ktorých dokonca nepotrebujeme mať pri investícii ani hlboko do vrecka. Vďaka dotáciám z plánu obnovy, s víziou zlepšenia tepelno-izolačných vlastností nehnuteľnosti a zníženia našej energetickej stopy a závislosti na energiách, vieme našu počiatočnú investíciu dokonca znížiť.

Úsporné a efektívne riešenie je aj výmena okien, ktorá taktiež dokáže ušetriť 30-60 % nákladov na energie. Precízna montáž a výber kvalitného prevedenia zasklenia, napríklad trojsklom, v zime neprepustí teplo von a v lete s doplnkovým vonkajším tienením neprepustí teplo dnu. Nehnuteľnosť tak v zime nie je nutné prekurovať a v lete šetríme aj menším zamestnaním klímy, ktorá je v posledných rokoch stále bežnejším štandardom v domácnostiach.

 

Starostlivosť a údržba verzus výmena

Veľmi obľúbenou realizáciou s víziou znížiť náklady je zateplenie nehnuteľnosti alebo výmena strechy. Výmena okien je však po istom čase rovnako dôležitá. Ak ste starostlivosť o ne nezanedbávali, ich životnosť a funkcionalitu ste o niečo predĺžili (o starostlivosti o okná si prečítate viac tu). Materiály a ich vlastnosti sa ale s vývojom menia a aj my dnes poznáme efektívnejšie riešenia, ktoré vieme prispôsobiť vašim preferenciám (ako si vybrať správne vhodný materiál, môžete čítať v našom ďalšom blogu).

Vo všeobecnosti platí, že životnosť okien si môžeme predĺžiť správnou starostlivosťou. Čistenie tesnení či premazanie a impregnovanie kovania silikónovými olejmi oknám pomôže. Samoprestavenie kovania im naopak môže ublížiť. Rovnako nezdravé je pre okná roky ostať bez údržby a nevedome prekročiť prah ich funkčnej životnosti, ich výmena je v takomto prípade nutná oveľa skôr. Ak sa o okná staráme s vnímavou pozornosťou, budú nám slúžiť efektívne, šetriť naše náklady a nehnuteľnosť podržia rovnako v lete ako aj v zime. So správne nastavenou kombináciou vonkajšieho tienenia dokážu nehnuteľnosti dodať oporu aj v tom najextrémnejšom počasí.

 

Kedy je najlepší čas na zmenu? 

Okná je možné vymeniť kedykoľvek v priebehu roka. Rovnako v lete ako i v chladných mesiacoch. V závislosti od veľkosti nehnuteľnosti to môže byť aj jednodňová záležitosť, ktorá vám neznižuje na komforte a efektívne rieši situáciu.

 

Cesta ku kvalitnému bývaniu

Cestu za kvalitným bývaním nedláždi len priebežná údržba nehnuteľnosti ale aj jej priblíženie sa energetickým štandardom. Ak je vašim cieľom byť ekologický a zároveň priniesť domácnosti energeticky úsporné riešenia, výmena okien je jedným z faktorov, ktoré tvoria citeľnú zmenu v domácnosti. Ak budeme nehnuteľnosť udržiavať v štandarde minulosti, môžeme naopak viacej pocítiť dopady zmeny klímy.

Pri výbere okien by ste sa mali riadiť aj novými energetickými štandardami. Aj v tomto prípade platí, že  je vždy jednoduchšie, ak o radu požiadate odborníkov, ktorí vám vďaka dlhoročným skúsenostiam dokážu odpovedať aj na viaceré individuálne otázky. Práve preto vám s výberom správnych okien pri rekonštrukcii nehnuteľnosti alebo budovania nového domova veľmi radi pomôžeme.