Prevenciou znižujeme náklady. Platí to rovnako aj pri starostlivosti o okná. - Almik - Tieniaca technika, kvalitné okná a dvere

Prevenciou znižujeme náklady. Platí to rovnako aj pri starostlivosti o okná.

Starostlivosť o okná nespočíva len v umývaní okenných tabúľ. Vnímavosť pri prechode ročných období, nastavenie podľa potrieb a rutinné premazávanie by mali byť samozrejmosťou.

Okná, tak ako aj iné časti nehnuteľnosti, sú senzitívne na vonkajšie prostredie. Reagujú s ním a nasávajú ho. Na čo si v priebehu roka dať pozor, a ako prevenčne riešiť nárazové situácie sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Prach ako nepriateľ estetiky

Okná majú tendenciu sa zašpiniť alebo zaprášiť. Počas vetrania sa do priestoru rámov alebo parapety dostávajú čiastočky prachu. Pri nedostatočnom alebo občasným čistení sa na týchto miestach môžu vytvárať žlté mapy. Je to vlastne zhorený prach, ktorý sa vplyvom slnečného žiarenia akoby dostal do materiálu. Tieto fľaky sa ťažko odstraňujú. Zákazníkom ponúkame na takéto situácie špeciálny prostriedok. Dôležitá je však najmä prevencia. Slnko je najväčší “nepriateľ” materiálov. Na južných stranách dokáže okná vyhriať až na 60-70 stupňov a pri antracitových parapetách sú tieto čísla ešte vyššie.

Rosenie okien ako alarm pred plesňami

Rosenie okien z ich vnútornej strany je vo väčšej miere často spôsobený v interiéri. Preto je dôležité v nehnuteľnosti priebežne zisťovať teplotu, a aj vlhkosť vzduchu. Paradoxne, mnohokrát majú ľudia pocit, že čím viac kúria, tým menej sa im okná budú rosiť. Opak je však pravdou. Preto je dôležité pátranie po zdroji. Niekedy je problém u developera. Inokedy inde. Kúpa alebo požičanie odvlhčovača situáciu rieši len čiastkovo. Uvádzaná ideálna vlhkosť v byte je od 45 - 55 %. Rosný bod môžete vypočítať z pomeru vnútornej teploty a vnútornej vlhkosti. Priemerná 4-členná rodina v byte vyprodukuje 15-18 litrov vody/vlhkosti aj tým, že perie, varí, dýcha a sprchuje sa. Medzičasom pomáha nárazové vetranie. Pri novostavbách odporúčame klientom využiť ventilátor alebo digestor, ktorý vytiahne vlhký vzduch von. Všetky tieto kroky sú dôležité a napomáhajú tomu, aby sa v nehnuteľnosti rýchlo alebo vo väčšej miere netvorili plesne. Plesne sa často tvoria na neviditeľných miestach, napríklad za skriňami. Tie sa často neodťahujú. Plesne ako také sú pre organizmus škodlivé, a v neposlednom rade znehodnocujú aj materiál, na ktorom vznikajú.

V prípade, že zdrojom vlhkosti v nehnuteľnosti sú okná, ktoré sú staré alebo neboli postačujúco servisované, je vhodné ich vymeniť. Mnohokrát je táto výmena nákladná len o čosi viac ako ich oprava. Navyše takouto zmenou začne priestor dýchať a ozdraví sa. Potenciál vidíme v inštalovaní trojskla. Chráni pred chladom, hlukom a prehrievaním. Izoluje domácnosť a dovolí jej lepšie dýchať. Nehnuteľnosť sa neprekuruje a v lete dokáže najmä na severne orientovaných oknách pôsobiť postačujúco v kombinácií s interiérovým tienením. Cenový rozdiel nie je až tak markantný, so sprísňujúcou legislatívou a náročnejšími očakávaniami vytvára z dlhodobého hľadiska ekologické a ekonomické riešenie.

Prevencia ako šetrenie času, energie a financií

Mnohokrát ľudia prehliadajú menšie problémy. Včasné odsledovanie symptómov nám však ušetrí financie a v neposlednom rade aj stres, ktorý zo zmien vyplýva. Mazanie kovania a čistenie tienenia s následným prestriekaním silikónovým sprejom by malo byť samozrejmosťou raz ročne. Správne nastavenie kovania je tiež dôležité aby nám v zime neunikalo teplo, a naopak, v lete neprenikalo nežiaduce teplo dnu. V prípade starého tesnenia je možnosť výmeny za renovačné. Tento typ je na báze silikónu, je väčší, hrubší, mäkší ako guma a má takzvaný pamäťový efekt. Stále sa vracia do pôvodného stavu. Čiastkové riešenia sú v tomto segmente možné a funkčné len do istej miery. No stále sú menej finančne a časovo náročné ako výmena okien.

Ak vás článok zaujal a máte chuť prečítať niekoľko tipov ako sa o okná počas roka starať, spísali sme ich pre vás už v tomto článku.

 

 

 

 

Plastové a hliníkové okná: Viete ako sa o ne správne starať?