Žalúzie ako druh tieniacej techniky: Čo všetko by sme o nich mali vedieť? - Almik - Tieniaca technika, kvalitné okná a dvere

Žalúzie ako druh tieniacej techniky: Čo všetko by sme o nich mali vedieť?

Klasické žalúzie sú na trhu už mnoho rokov a väčšina z nás má s nimi aspoň minimálne skúsenosti. V minulosti spĺňali úlohu bežného tienidla, dnes už však dokážu svojim užívateľom uspokojiť omnoho viac potrieb. Okrem tienenia priestoru, napríklad, významne dopĺňajú aj estetickú stránku nášho domova. Viete, čo ďalšie sa o nich oplatí vedieť?

Tak ako väčšina produktov, ktoré dnes využívame, aj žalúzie si prešli podstatným vývojom. Kým v minulosti sme ich vnímali skôr ako modernejšiu náhradu klasického, staromódneho závesu, vďaka ktorej budeme môcť sledovať televíziu aj počas toho ako svieti slnko, dnes si už plne uvedomujeme aj ich ďalší význam. Okrem účinného tienidla, ktorý môže byť súčasne aj pekným, dizajnérskym kúskom, sa stali aj efektívnym nástrojom na znižovanie nákladov spojených s bývaním. Toto a ešte viac nám totiž zabezpečia žalúzie, pokiaľ k ich výberu pristúpime naozaj zodpovedne a zvolíme typ, ktorý bude plne prispôsobený našim požiadavkám. Tak teda, čo všetko by sme o nich mali vedieť?

JEDNODUCHÁ INŠTALÁCIA

Medzi výhody žalúzií rozhodne patrí ich jednoduchý spôsob inštalácie. Pri ich interiérovej verzii nie je potrebná žiadna predpríprava, vďaka čomu ich montáž nie je viazaná na výmenu okien. V prípade vonkajších žalúzií je postup takmer rovnaký, aj keď tu sa vyžaduje minimálna stavebná úprava. Nejedná sa však o nič komplikované a tak ich inštaláciu zvládneme rýchlo a jednoducho.

SKVELÁ IZOLÁCIA

S vlastným bývaním sú často spojené aj vysoké prevádzkové náklady. Jednou z možností ich optimalizácie je aj zabezpečenie vhodnej izolácie. Tá sa spravidla netýka len úniku tepla smerom von počas zimy, ale aj prenikaniu tepla smerom dovnútra počas letných mesiacov. Jedným z riešení je v tomto prípade aj využitie správneho typu žalúzií. Exteriérové žalúzie izolujú vo väčšej miere než interiérové,  pretože dokážu slnečný lúč zachytiť ešte predtým, ako prenikne do miestnosti. Ideálna je však kombinácia vonkajších aj vnútorných žalúzií, ktoré sa v zamedzení prenikaniu teploty a úniku tepla akoby vzájomne dopĺňajú.

BEZPROBLÉMOVÁ ÚDRŽBA A ČISTENIE

Ruku hore, kto miluje hodiny strávené upratovaním? Zrejme nikto, však? A práve to je výhodou žalúzií. V porovnaní s látkovými roletami je ich údržba a udržiavanie v čistote rozhodne jednoduchšie. Stačí vlhčená handrička, prípadne prachovka a všetky nečistoty jednoducho odstránite. Nepotrebujete žiadne špeciálne čistiace prostriedky s obsahom chemických látok. Tie by, naopak, mohli na žalúziu pôsobiť nepriaznivo, dokonca by mohli jej povrch rozleptať.

ŽIADNY PROBLÉM S MANIPULÁCIOU

Aj manipulácia a samotné obsluhovanie žalúzií je dnes prispôsobené požiadavkám užívateľov. Ak patríte k náročnejším typom a radi si užívate komfort, ktorý sa vám ponúka, v tom prípade si môžete vybrať spôsob ich automatického ovládania. Je síce cenovo náročnejší, ale zato poriadne štýlový. Ak ste však zástancom klasiky a neprekáža vám párkrát vstať z gauča a žalúzie ručne zatiahnuť, potom radšej zostaňte pri klasickom, manuálnom spôsobe ich ovládania, ktorý zas bude šetrný k vašej peňaženke.

VZHĽAD ZODPOVEDAJÚCI PREDSTAVÁM

V mnohých prípadoch sa dnes stretávame s tým, že dizajn a štýlové prevedenie doplnkov do domácnosti sa stavia dokonca aj pred ich funkčnosť. Iste sa však stotožníte s tým, že dizajn by mal ísť ruka v ruke s jeho funkčnosťou, pretože len v takomto prípade docielime dokonalú spokojnosť. V prípade žalúzií tento prístup rozhodne možný je. Vďaka nespočetnému množstvu farebných a materiálnych prevedení existuje možnosť ich výroby na mieru presne podľa požiadaviek, no zároveň tak, aby spĺňali aj požadované technické parametre zabezpečujúce ich funkčnosť. Jediné, čo teda potrebujete je mať konkrétnu predstavu o vzhľade a cene, ktorú ste ochotní do žalúzií investovať.

Okrem týchto výhod by sme, samozrejme, našli aj mnoho ďalších. Žalúzie sú totiž aj opatrením pred zlodejmi, či prostriedkom na dosiahnutie väčšieho súkromia. Ak však chceme, aby nám naozaj slúžili tak, ako si predstavujeme, nemali by sme váhať pri ich výbere osloviť odborníkov. Tí nám totiž dokážu odpovedať aj na viaceré individuálne otázky. Ak si teda neviete dať rady a máte pochybnosti, neváhajte nás kontaktovať. S výberom správneho typu žalúzií vám veľmi radi pomôžeme.